Dortmund 2009/2010

4.výmenný pobyt 2009/201

Zvolen v Dortmunde
Už po štvrtýkrát v termíne od 16.9. do 23.9.2009 sa uskutočnil výmenný pobyt žiakov nášho gymnázia a Mestského gymnázia v Dortmunde. Okrem overenia si jazykových schopností, lepšieho spoznania spösobu života a krajiny pracovali zvolenskí žiaci so svojími nemeckými kamarátmi na spoločnom projekte "Priemysel, príroda a kultúra v Dortmunde", výsledkom ktorého je kalendár na rok 2010.
Projektu bol podriadený aj program pobytu: účasť na vyučovaní prevažne cudzích jazykov, ale aj umenia, informatiky, chémie,…, prijatie primátorom mesta na radnici s podrobným výkladom histórie a súčastnosti mesta, návšteva Westfálskeho parku, súčasťou ktorého je televízna veža. Z výšky 140 m ležal Dortmund pred nami ako na dlani.
Naš voľný čas sme trávili aj v muzeách, na športových podujatiach /spoločný bowling/, výletoch do okolia.
Cez víkend sme sa všetci stretli znovu vo Westfálskom parku. Prilákal nás tam úžasný ohňostroj.
Týždeň ubehol neuveriteľne rýchlo. Uvedomili sme si to až pri spoločnej večeri pred odletom. Keď sme sa na letisku lúčili s našími kamarátmi a ich rodičmi, bolo nám smutno. Ale už teraz sa tešíme na ich návštevu vo Zvolene na jar.

Fotografie z pobytu si môžete pozrieť vo fotoalbume na webovej stránke našej školy pod názvom "Zvolen v Dortmunde 2009".

Dortmund vo Zvolene

V dňoch od 9.júna do 16.júna boli už po štvrtýkrát hosťami našej školy a nášho mesta žiaci a učitelia z partnerského Gymnázia z Dortmundu, s ktorými pracujeme na spoločnom projekte. Ich program sa začal na našej škole, kde sa zúčastnili prehliadky školy a prezentácií o Slovensku a našom školskom systéme. Tieto prezentácie pripravili naši žiaci. Program pokračoval prijatím pánom primátorom na Zvolenskom zámku a riešením úloh na spoznanie nášho mesta. Ďalšie dni sme strávili s nimi na horách / Donovaly, Pustý hrad,.../ a v meste Banská Bystrica. Počas 3 dní sa nemeckí hostia v dopoludňajších hodinách zúčastňovali vyučovania na našej škole. Ich pobyt sme zakončili spoločným rozlúčkovým večerom. Finálnym produktom projektu bude kalendár na rok 2011, jeho obsahom bude porovnávanie historických pamiatok a zaujímavostí v Dortmunde a vo Zvolene. Kalendár bude dvojjazyčný. Nemeckí hostia spoznali novú krajinu a naši žiaci si preverilisvoje jazykové znalosti v praxi.

Fotografie z akcií, na ktorých sme sa zúčastnili s našimi hosťami, si môžete pozrieť vo fotoalbume pod názvom "Dortmund vo Zvolene"