Dortmund

Už od roku 2002 pracuje naša škola na projekte, ktorý sa týka výmenných pobytov študentov 8-ročného Gymnázia vo Zvolene a podobného Gymnázia v nemeckom meste Dortmund. Celý projekt trvá dva roky, pričom po dvoch rokoch sa jeho realizácia opakuje. Počas prvého roka si žiaci medzi sebou dopisujú, aby sa lepšie spoznali. Korešpondencia prebieha v nemeckom jazyku, prípadne v anglickom, ako i samotná komunikácia medzi žiakmi. V druhom roku, počas ktorého prebieha korešpondencia naďalej, sa uskutoční samotný výmenný pobyt. Uvedených pobytov sa zúčastňuje cca. 10 študentov, ktorí počas jedného týždňa bývajú u rovesníkov v nemeckých rodinách. Počas pobytu sa zúčastňujú vyučovacieho procesu na partnerskej škole. Navštevujú vyučovacie hodiny prevažne cudzieho jazyka- anglického a nemeckého, ale aj hodiny matematiky, fyziky, hudby, telesnej výchovy či pracovné vyučovanie. Okrem aktivít v škole je pre našich žiakov pripravený bohatý program na spoznávanie kultúrneho dedičstva SRN. Spomedzi širokej škály ich ponuky uvádzam aspoň niektoré: prehliadka mesta Dortmund a slávnostné privítanie našich žiakov na radnici primátorom mesta, exkurzia do Dómu a do Čokoládového múzea v Kolíne, návšteva mesta Duesseldorf,....

Počas pobytu riešia žiaci menšie čiastkové úlohy a zbierajú materiál, potrebný pre ich záverečnú prácu.

Nemeckí študenti absolvujú podobný program zameraný na spoznanie našej školy, mesta, krajiny, ľudí,...Nakoľko obyvatelia Nemeckej spolkovej republiky majú veľmi skreslené predstavy o našej krajine a spôsobe života, snažíme sa v rámci tohto projektu čo najviac priblížiť nemeckým študentom naše Slovensko a naše mesto Zvolen: život žiakov na škole ale aj mimo nej, ich povinnosti, starosti, ... Mimo vyučovacieho procesu je pre hostí pripravený bohatý program zameraný na spoznávanie krás a zaujímavostí Slovenska, samozrejme hlavne Zvolena a jeho okolia. Aktivity sú zamerané predovšetkým na zviditeľňovanie Slovenska v zahraničí.

Projekt je financovaný zo sponzorských príspevkov a z vlastných finančných zdrojov účastníkov.

Ciele projektu

1. zintenzívnenie komunikácie študentov v nemeckom a anglickom jazyku s využitím internetu a iných informačno-komunikačných technológií so zahraničnými partnermi
  2. zlepšenie ich komunikačných zručností
  3. propagácia geografických a historických zaujímavostí regiónu spojená s poznávaním života obyvateľov.
  4. viesť nielen žiakov, ale aj ich rodičov a širšiu verejnosť k spoluzodpovednosti a k úcte ku kultúrnemu dedičstvu vlastného národa i iných národov.
  5. zvyšovanie adaptabilnosti našich žiakov v prostredí EU

Predpokladaný výsledok

Okrem záverečnej práce je súčasťou projektu spoznávanie každodenného života našich študentov, ich rodín, účasť na vyučovaní, ako aj spoznávanie kultúry a histórie Slovenska.

Naši žiaci  v rámci tohto projektu riešia čiastkové úlohy zadané vedúcimi projektu.

Hlavným prínosom realizácie tohto projektu bolo a je najmä zdokonalenie sa našich študentov v konverzácii v nemeckom jazyku, príp. v anglickom, v práci na počítači, v získavaní a spracovaní informácií. No takisto je to i  jedinečná možnosť spoznať novú krajinu, jej obyvateľov a ich životný štýl a porovnať ich so životom na Slovensku. Zároveň sa vytvoria nové priateľstvá, ktoré v mnohých prípadoch určite nezaniknú s ukončením práce na projekte, o čom svedčia ohlasy našich žiakov, ktorí sú v kontakte so svojimi priateľmi v SRN a navzájom sa súkromne navštevujú.

Projektbeschreibung

Seit 2002 organisiert unsere Schule mit dem Stadtgymnasium in Dortmund Schüleraustausch. Jedes Projekt dauert 2 Jahre lang. Im 1. Schuljahr schreiben sich die Schüler auf Deutsch bzw. auf Englisch, um sich kennen zu lernen. Im 2.Jahr findet der Austausch statt, an dem cca. 10 Schüler teilnehmen. Sie wohnen bei ihren Brieffreunden. Während des Austausches besuchen die Schüler vorwiegend  Fremdsprachenunterricht.

Für unsere Schüler ist ein kulturelles Programm vorbereitet, das eine reichhaltige Auswahl von verschiedenen Aktivitätet bietet, z.B. Stadtbesichtigung und Begrüssung im Rathaus vom Bürgermeister, Besuch des Kölner Doms,...

Die Schüler lösen verschiedene Aufgaben und sammeln Material für ihre Abschlussarbeit.

Die deutschen Schüler absolvieren ein ähnliches Programm. Da die Deutschen über sehr wenige Kenntnisse über unser Land und das Leben bei uns verfügen, bemühen wir uns unseren Gästen möglichst viel von unserem Leben zu zeigen. Dazu gehören auch zahlreiche Sehenswürdigkeiten, die unsere Traditionen  präsentieren.

Das Projekt wird  von Sponsoren und eigenem Geld finanziert.

Mit unserem Projekt wollen wir :

- die Kommunikationsfähigkeiten der Schüler verbessern

- ihre Adaptabilität im Rahmen der EU erhöhen

- für geographische und historische Sehenswürdigkeiten unseres Landes werben

- das Leben unserer Schüler und Slowaken im allgemeinen zeigen.

Die messbaren Ergebnisse des Projektes sind die Kentnisse unserer Schüler, die bessere Ergebnisse in Fremdsprachen nachweisen als ihre Mitschüler, die am Projekt nicht teilnehmen. Der grösste Gewinn ist die erfolgreiche Teilnahme am Wettbewerb „Begegnung mit Osteropa“, an dem unsere Schüler Urkunden und einen finanziellen Beitrag vom Ministerium für Ausbildung in der BRD erhielten. Das Material für ihre Arbeiten sammelten sie beim Austausch in Dortmund.

Von einigen Schülern wissen wir, dass sie immer noch im Kontakt mit ihrem Partnerschüler sind, sie schreiben sich und es gab auch einige private Besuche in den Ferien.