Rôzne

COMENIUS

Projekt Comenius, školské partnerstvá „Boj proti násiliu na školách“

 

Účastnícke krajiny: Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Turecko, Veľká Británia.

 

Ciele a všeobecné informácie o projekte:

 

Docieliť, aby žiaci vedeli:

 

-          rozpoznať rôzne druhy násilia

-          pochopiť zdroje a pôvod násilia

-          rozprávať sa o svojich pocitoch a emóciách v spojení s prejavmi násilia

-          porozumieť pocitom druhých, ktorí sa stali obeťami násilia

-          rozpoznať morálne a etické hodnoty

-          zaujať stanovisko a vyhnúť sa násilnému správaniu v škole, domácom prostredí na verejnosti ale aj na medzinárodnom fóre

-          šíriť povedomie o potrebe pomoci obetiam násilia a odsúdenia násilného správania

 

Projekt sa realizuje nasledovnými spôsobmi:

 

-          vzdelávacia a poznávacia návšteva partnerskej krajiny

-          hosťovský pobyt v rodinách

-          prostredníctvom rolových úloh, workshop-ov, prezentácií, video-filmov, športových akcií, reklamy a propagácie spracovávať tému boja proti násiliu na školách. 

 

        Projekt má trvanie od septembra 2009 do júna 2011.
      

Aktualizácia aktivít nášho projektu.

 

        Do 1.12. 2010 sme absolvovali štyri medzinárodné stretnutia zo šiestich plánovaných.
         Navštívili sme partnerské školy v Nemecku, Turecku a Rumunsku. Usporiadali sme organizačne náročné, ale veľmi úspešné stretnutie na Slovensku. Čaká nás pracovné a poznávacie stretnutie vo februári vo Veľkej Británii a záverečný míting v Poľsku.
        Prvé stretnutie v novembri 2009 v Nemecku malo charakter tzv. kick off meeting – úvodného stretnutia. Nemeckí učitelia, hostiteľské rodiny i študenti zorganizovali náročný a zaujímavý program. Naši študenti (Monika Mučinová, Lea Kelemenová, Katarína Peťková a Petronela Čižmáriková) vzorne reprezentovali našu školu. V PowerPoint-ovej prezentácii predstavili Slovensko a naše gymnázium. Na veľmi dobrej jazykovej úrovni vedeli nielen prezentovať, ale aj komunikovať. Zúčastnená školská koordinátorka PaedDr. Renata Vajdičková a učiteľka anglického jazyka Zuzana Šagátová vysoko hodnotili ich vystupovanie
a správanie.
          Všetkým slovenským organizátorom, žiakom i hostiteľským rodinám utkvelo
v pamäti stretnutie na našej škole v marci 2010. Hlavný koordinátor projektu Juergen Kathman stretnutie na Slovensku ocenil ako veľmi úspešné po organizačnej, odbornej i spoločenskej stránke. Ďakujeme milým kolegom za pomoc, podporu a priateľskú atmosféru. Aj všetci zúčastnení študenti dokonale zvládli hostiteľskú rolu. Rodiny sa fantasticky postarali o zahraničných žiakov. Nevznikli žiadne problémy. Po pracovnej stránke boli splnené všetky stanovené ciele: prezentácie národných tradícií, tvorba hymny projektu, návšteva Habakúk na
Donovaloch, ochutnávka sladkých slovenských jedál, šantenie v Aqua parku v Turčianskych Tepliciach.
         Menej úspešné už bolo stretnutie v Tureckom Istanbule v máji 2010. Turecká
koordinátorka povýšila politické ciele nad projektovými, a tak všetci študenti a samozrejme aj my, učitelia, sme napríklad pochodovali ulicami pod policajným dozorom s transparentmi so sloganmi proti násiliu, vzdali sme poctu zakladateľovi Tureckej republiky Ataturkovi hymnou a minútou ticha. Skoro päťhodinová akadémia, kde sa predstavili tanečníci, speváci, ale aj politickí predstavitelia mesta Istanbul málo pripomínala spontánnu študentskú projektovú ideu. Napriek všetkému, všetci študenti získali veľa dojmov a nových skúseností.
         Naši učitelia Mgr. Anna Herrmanová, Mgr. Jana Žbirková, PaedDr. Renata Vajdičková a žiaci Adam Stanka, Martina Hornická, Monika Mučinová, Lea Kelemenová opäť skvele reprezentovali našu školu. Príjemné vystupovanie a plynulá angličtina si získali rešpekt a sympatie prítomných. Naši sa predstavili filmom na tému prejavy násilia na školách a ich prevencia. Film bol natočený v spolupráci s I. C triedou našej školy. Pani riaditeľka A. Herrmanová a kolegyňa Jana Žbirková boli svedkami úspechu nášho filmu.
          Na pracovnom stretnutí v Turecku sme si už pripravili námet nasledovného stretnutia v Rumunsku. Boli to tradičné jedlá a šport. S prípravou prezentácií sme začali s predstihom. Latka náročnosti neustále stúpala. Naši študenti prišli aj s nápadom počas leta nasušiť bylinky, ušiť vrecúška a namaľovať na ne bylinky.

          V priebehu projektu stúpa nadšenie a kreativita zainteresovaných žiakov. Projekt je nepochybne odborným, kultúrnym a spoločenským prínosom pre všetkých zúčastnených.

           Stretnutie partnerských krajín v Rumunsku dopadlo nad všetky očakávania. Rumunskí učitelia a žiaci cieľavedome pripravili hodnotný pracovný a poznávací program. Na prezentácii tradičných jedál sa všetci aktívne podieľali. Každá krajina na mieste pripravila jedlo, ktoré následne prezentovala. Naši študenti Adam Stanka, Katarína Supeková, Martina Hornická a Petronela Čižmáriková zaujali originálnou prípravou bylinkových čajov z vlastnoručne usušených byliniek. Okolo nášho stola bolo veľmi rušno. Po ochutnávke boli všetci odmenení voňavými vrecúškami s ručne maľovanými obrázkami a visačkami s latinským a anglickým názvom byliniek. Na prezentácie sa prišla pozrieť aj miestna tlač. Fotografie budú uverejnené v miestnom gastronomickom časopise. Po športovom popoludní strávili žiaci voľný čas v hostiteľských rodinách. Rumunská pohostinnosť a vrelá atmosféra veľmi pripomínala tú našu – slovenskú. Počas poznávacieho programu, cestou na hrad Drakulu - Bran Castle a späť, komunikácia medzi žiakmi všetkých kranemala konca. Vzniklo mnoho priateľstiev a pri lúčení veru padali aj slzičky.
           Učitelia partnerských krajín počas pobytu pripravili rámcový program nasledujúceho stretnutia vo februári 2011 v Anglickom meste Peterborough. Čaká nás ozaj „tough“ (trvrdá) príprava dramatického spracovania ľudovej rozprávky alebo povesti, samozrejme v anglickom jazyku. Dokonca budeme „naživo“ prezentovať progres nášho projektu v rámci
uskutočnených aktivít. Každá krajina má na svoju PowerPoint-ovú prezentáciu a odpovede novinárom z BBC 20 minút! Napriek náročnosti je to výzva k intenzívnej práci. Veď všetci, ktorí sú do projektu zapojení (školská koordinátorka, učiteľka anglického jazyka PaedDtr. Renata Vajdičková, Adam Stanka, Monika Mučinová, Lea Kelemenová, Katarína Peťková,
Katarína Supeková, Štefan Halaj, Martina Hornická a Petronela Čižmáriková), si dajú záležať, aby šírili dobré meno našej školy - Gymnázia na Okružnej ulici vo Zvolena, ako aj celého Slovenska.

           Mimochodom, videli ste už našu nástenku na poschodí vedľa jazykovej učebne anglického jazyka?

 
PaedDr. Renata Vajdičková, školská koordinátorka projektu
 
 
Potulky po Rumunsku
 
           Projekt Comenius, školské partnerstvá, s nosnou témou prevencia násilia na školách, je už hádam známy všetkým žiakom našej školy. Po stretnutí v Nemecku, na Slovensku a v Turecku nastali letné prázdniny a práce na projekte na chvíľu ustali. Ale len čo sa začal školský rok, pani profesorka Vajdičková nám oznámila termín odchodu do ďalšej zaujímavej krajiny – Rumunska. Mal som za úlohu pripraviť prezentáciu o typických slovenských jedlách a plagáty o dvoch slovenských hrách.
           V deň odchodu - 19. októbra 2010 - sme museli vstávať o tretej hodine ráno. Cez istú známosť sme si objednali zvolensko-bystrickú strelu ako odvoz do Viedne, kde sa začalo naše dobrodružstvo. Na letisku všetko prebehlo bez problémov. Leteli sme malým lietadlom nemeckej spoločnosti. Hoci niektorí leteli prvýkrát a mali isté obavy, nakoniec sa všetkým let páčil a užívali sme si výhľad z lietadla.
           Do Bukurešti sme prileteli okolo poludnia a čakalo nás „prekrásne“ upršané počasie. Hneď na letisku som sa stretol s mojím hostiteľom – Mihaiom Velciuom. Keďže bol na Slovensku, už som ho trochu poznal.
           Rumunčina je taká zvláštna reč. Je to zmiešanina taliančiny, francúzštiny, ruštiny a iných slovanských jazykov.
           Všimol som si, že všetky domy sú veľmi nízke a úzke. Vyzerali však útulne. Rodina, u ktorej som bol ubytovaný, mala na dvore troch psov, čo ma zarazilo, pretože ma nedávno jeden pes pohrýzol. No tieto psi boli mierumilovné, obzvlášť šteňa dobermana - Bela.
          Nasledujúci deň sme v škole mali mať nabitý program, a tak sme vyrážali skoro ráno. Bol som plný očakávaní, čo rumunskí usporiadatelia vymysleli. Po príchode do školy sme mali malú prehliadku školy – je to trochu väčšia, relatívne moderná základná škola. Varili sa ľudové jedlá. Mali sme to skvele vymyslené, pretože sme sa rozhodli, že urobíme typické bylinkové čaje, ku ktorým som napiekol medovníky a všetkým to náramne chutilo.
          Ešte ten deň sme išli do skanzenu ľudovej dediny v Bukurešti. Keď sme tam vošli, uvedomil som si, že slovenská a rumunská kultúra sú si veľmi podobné.
          Na ďalší deň sme mali mať športový program. V telocvični sme cvičili zumbu. Potom sme hrali basketbal, futbal a volejbal. Po všetkých týchto hrách sme šli naspäť k Mihaiovi, ktorý mal moderovať večerné predstavenie, ktoré pozostávalo z klasických tancov, hudobných a ľudových vystúpení. Vystúpila taktiež známa street dance skupina, ktorá vyhrala Rumunsko má talent a reprezentovala ich v USA. Boli famózni a všetci si ich predstavenie užili.
         Nasledujúci deň sme navštívili Drakulov hrad, ktorý nie je práve najbližšie pri Bukurešti. Zaskočilo nás, že bol pomerne malý, aj keď dosť vysoký. Keď sme vošli dnu, vôbec nevyzeral ako nejaký temný strašidelný hrad, ale ako pekné letné sídlo. Všetkým sa veľmi páčil. Mňa zaujalo najmä nádvorie. Hrad v minulosti obývala britská princezná, ktorá sa sem vydala a stala sa Rumunskou kráľovnou. Neskôr ho nechala prestavať.
          Po prekrásnych dňoch strávených v Bukurešti nadišli chvíle smútku a lúčenia. Na toto
stretnutie budem ešte dlho spomínať a už teraz sa teším na ďalšie.
 
Adam Stanka, Sexta B

Novinky

Kontakt

  • Gymnázium Mateja Bela, Zvolen
    Okružná 2469, 960 01 Z v o l e n
  • +421 x 455324184

Fotogaléria