Výchovné poradenstvo je súčasťou výchovno – vzdelávacieho systému. Prispieva k utváraniu všestranne rozvinutej a zdravej osobnosti žiaka v procese výchovy a vzdelávania, podieľa sa na riešení problémov vo vývoji, pomáha riešiť pedagogické a psychologické otázky profesijnej orientácie žiakov.
Hlavné činnosti výchovného poradcu na strednej škole sú
1) poradenská činnosť – poradenstvo v otázkach výchovy a vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti prevencie delikventného a problémového vývinu detí a mládeže.
2) konzultačná činnosť – zameraná na poskytovanie konzultácií žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov a poskytovanie informácií o formách štúdia na stredných a vysokých školách a možnostiach voľby povolania
3) koordinačná činnosť – sprostredkovanie prepojenia školy s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a mládež a poskytovanie metodickej pomoci pedagogickým zamestnancom.
V školskom roku 2013/2014 sú konzultačné hodiny určené na utorok v čase od 7.50 h – 9.25 h a na štvrtok v čase od 7.50h - do 13.30h v kabinete výchovného poradcu, prípadne individuálne po vzájomnej dohode s výchovnou poradkyňou.
Školského psychológa, špeciálneho psychológa zabezpečujeme priebežne podľa potreby.
ÚLOHY výchovného poradcu
- Koordinovať výchovný proces školy, spolupracovať s inštitúciami participujúcimi na výchove a vzdelávaní.
- Poskytovať konzultačnú činnosť pre pedagogických zamestnancov, žiakov a ich zákonných zástupcov s cieľom napomáhať žiakom pri riešení osobného, osobnostného, vzdelávacieho a profesionálneho vývinu a orientácie.
- Realizovať depistáž problémov školy v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy a školským psychológom, špeciálnym pedagógom. V rámci prevencie sledovať výskyt sociálno – patologických javov na škole.
- Kontaktovať sa s príslušnými inštitúciami a zabezpečiť spoluprácu pri realizácii besied, prednášok napr. CPPPaP, ÚPSVR, DIC, polícia.
- Spolupracovať so základnými školami a rozvíjať komunikáciu s rodičmi aj prostredníctvom rodičovských združení.
- Priebežne dopĺňať kabinet výchovného poradcu o informačno – metodické materiály, legislatívu súvisiacu s výchovným poradenstvom a viesť dokumentáciu výchovného poradcu.
- Zúčastňovať sa na seminároch, školeniach výchovných poradcov, spolupracovať s metodikom pre výchovné poradenstvo.
- V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa – podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov žiakov vo všetkých aktivitách a činnostiach, ktoré sa ich v rámci školy dotýkajú.
- Uskutočniť monitoring žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Poskytnúť poradenskú činnosť triednym učiteľom ako postupovať pri integrácií žiaka na základe písomného vyjadrenia poradenského zariadenia, vyplývajúceho z odbornej špeciálno pedagogickej a psychologickej diagnostiky žiaka.
- Viesť evidenciu žiakov individuálne integrovaných so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.
- Pri výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami využívať metodické materiály k realizácií školskej integrácie žiakov so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami v základných školách a stredných školách.
- Zabezpečovať žiakom vzdelávanie v oblasti predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
- Venovať pozornosť k výchove k ľudským právam v triede a škole so zámerom podporiť hodnotu človeka ako ľudského jedinca a dbať o rozvoj medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti.
- Vytvoriť a posilňovať spoluprácu výchovného poradcu našej školy s výchovným poradcom zo základných škôl. Zabezpečiť efektívnu spoluprácu školy, rodičov a mimovládnych organizácií zameranú na elimináciu rizikového správania v snahe klásť dôraz na výchovu k právnemu vedomiu, demokracií, mravným hodnotám a prosociálnemu cíteniu.
- Uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a elimináciu šikanovania v škole, zvýšiť pocit bezpečnosti u detí a rodičov. Prípady oprávneného podozrenia konzultovať a riešiť s vyškolenými odborníkmi centier výchovnej a psychologickej prevencie.
- Zamerať pozornosť na prevenciu rizikového správania sa v rámci dospievania, uskutočňovať zážitkové besedy so psychológom a lekárom.
- Podávať žiakom maturitných ročníkov aktuálne informácie s prehľadom možnosti štúdia na vysokých školách a taktiež možnosti nadstavbového a po maturitného štúdia a rekvalifikačných kurzov.