Hudobná výchova

CIELE

Predmet hudobná výchova má kultúrno-estetický charakter. Vedie človeka k chápaniu a prežívaniu krásy v umení, v prírode a v spoločnosti, rozvíja jeho vzťah a záujem o hudbu, pomáha mu odhaľovať jej zákonitosti a poskytuje umelecké prežívanie.

Cieľom hudobnej výchovy gymnázia s osemročným štúdiom je

- formovať estetický, citový a morálny základ osobnosti žiaka,  rozvíjať jeho vkus

- vybaviť ho schopnosťami, zručnosťami, skúsenosťami a poznatkami  tak, aby si dokázal vkusne zaspievať, s porozumením počúvať  hudbu rôznych druhov a žánrov, pomôcť mu zorientovať sa v  bohatstve našej i cudzej hudobnej kultúry

- poskytnúť mu uvoľnenie tým, že strieda rozumové napätie s  citovými dojmami.

OBSAH

Základom obsahu predmetu hudobná výchova je hudobné umenie, ktoré organicky dopĺňa materiál z iných umeleckých druhov i poznatky a skúsenosti z iných predmetov. Tým sa uplatňuje v hudobnej výchove integratívny princíp.

Cieľ hudobnej výchovy v svojej komplexnosti sa dosahuje na základe zážitkov, skúseností a poznatkov získaných výhradne v sústavnom kontakte žiakov so znejúcou hudbou. Tú zabezpečuje sústava hudobných činností - speváckych, inštrumentálnych, hudobno-pohybových a percepčných. Jednotlivé hudobné činnosti sa navzájom podmieňujú a posilňujú vo svojich účinkoch. Žiaci sa na jednotlivých hudobných činnostiach podieľajú diferencovane, podľa svojich záujmov a schopností a zároveň plnia spoločné úlohy. Tým  umožňuje všetkým deťom plnohodnotne sa zapojiť do hudobnovýchovného procesu. Spevácke činnosti však treba usmerňovať aj z hľadiska fyziologických podmienok (mutácia).

Funkčne zvolenými hudobnými činnosťami si žiaci v každom ročníku osvoja vybrané piesne, skladby na počúvanie a hudobno-pohybové prejavy. Popri materiáloch v učebniciach využívajú hudobný materiál z regiónov i hudobné piesne z oblasti populárnej hudby.