Cieľom vyučovania slovenského jazyka v gymnáziu s osemročným štúdiom je dosiahnuť u žiakov takú úroveň jazykových (rečových) zručností, aby kultivovane zvládli každú komunikatívnu situáciu, a to z hľadiska štýlových vrstiev, funkčných jazykových štýlov, slohových postupov a jazykových funkcií. Predpokladá sa rovnako vysoká úroveň zručností v ústnej i písomnej forme. V súlade s tým sa postupne upevňujú a systematizujú vedomosti o jednotlivých jazykových rovinách tak, aby dosiahli inštrumentálnu hodnotu pre jazykovú (rečovú) prax žiaka.

Žiaci si osvoja poznatky (získajú vedomosti)

·  o jazykových štýloch, slohových postupoch a slohových útvaroch a žánroch;

·  o komunikačnom a slohotvornom procese, o slohotvorných a komunikatívnych činiteľoch;

·  o prostriedkoch spisovného jazyka a ich používaní aj vzhľadom na učenie sa cudzích jazykov;

·  o štýlovom charaktere jazykových prostriedkov;

·  o vzniku jazyka, o podstate jazyka ako systému znakov, o jazykových funkciách, o vzťahu jazyka a spoločnosti;

·  o vývine jazykov, o príbuznosti jazykov (jazykové rodiny);

·  o vývine národného jazyka, o diferenciácii národného jazyka, o vývinových tendenciách v súčasnom spisovnom jazyku;

·  o vzťahu normy a kodifikácie, o základných znakoch jazykovej kultúry;

·  o dejinách literatúry, z teórie literatúry

Vyučujúce SJL  Mgr. Marta Zacharová a  Mgr. Viera Šuchmová sú členkami Predmetovej komisie humanitných predmetov

Klasifikácia v predmete slovenský jazyk a literatúra  sa uskutočňuje v súlade s platným  Metodickým pokynom  na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.

Žiak je z predmetu skúšaný ústne i písomne. V predmete SJL by mal byť žiak v priebehu polroka skúšaný minimálne trikrát. Pri ústnom skúšaní je žiak klasifikovaný známkou, hodnotenie písomnej práce je vyjadrené známkou.
Po ústnom vyskúšaní oznámi učiteľ výsledok hodnotenia ihneď. Výsledky hodnotenia písomných skúšok a prác  predloží k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.

Pri určovaní stupňa prospechu v predmete slovenský jazyk sa hodnotí na konci klasifikačného obdobia kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok, a to nasledovne :

Ústna odpoveď                                   váha známky 15

Písomná odpoveď                               váha známky 20

(test, písomné opakovanie tematického celku, interpretácia textu)

Kontrolná slohová  práca                    váha známky 20

Kontrolný diktát                                 váha známky 10

Vypracovanie projektu                        váha známky 10

Prezentácia projektu                           váha známky 10

Aktivita                                             váha známky 5

Domáca úloha                                    váha známky 5

Hodnotenie slohových prác:  1. Vonkajšia forma (maximum 4 body)

2. Vnútorná forma (maximum 20 bodov)