Náuka o spoločnosti Prehľad tematických celkov Aktivity Hodnotenie a klasifikácia

Náuka o spoločnosti

Charakteristika predmetu

Predmet Občianska náuka a  Náuka o spoločnosti prispieva k orientácii žiakov v rodinnom a školskom prostredí. Vedie ich k poznávaniu svojej obce, regiónu, vlasti a Európskej únie. Umožňuje žiakom pochopiť seba samých a pomáha im v ich socializačnom procese. Učí ich demokraticky myslieť a konať, poznávať svoje práva a povinnosti a obhajovať práva druhých. Poskytuje žiakom základné vedomosti z oblasti štátu a práva a vedie ich k aktívnej občianskej angažovanosti a umožňuje im pochopiť ekonomický život spoločnosti.

Charakteristika predmetu

Predmet Náuka o spoločnosti je koncipovaný tak, aby svojim obsahom pomáhal žiakom orientovať sa v sociálnej realite a ich začleňovaniu do rôznych spoločenských vzťahov a väzieb. Otvára cestu k realistickému sebapoznávaniu a poznávaniu osobnosti druhých ľudí a k pochopeniu vlastného konania i konania druhých ľudí v kontexte rôznych životných situácií. Oboznamuje žiakov so vzťahmi v rodine a v škole, činnosťou dôležitých politických inštitúcií a orgánov a s možnými spôsobmi zapojenia sa jednotlivcov do občianskeho života. Rozvíja občianske a právne vedomie žiakov, posilňuje zmysel jednotlivcov pre osobnú i občiansku zodpovednosť a motivuje žiakov k aktívnej účasti na živote demokratickej spoločnosti. Poskytuje základy ekonomickej gramotnosti, učí žiakov základnej orientácii a uplatneniu sa na pracovnom trhu aj v medzinárodnom meradle, oboznamuje so základným kategoriálno-pojmovým aparátom filozofie, prezentuje filozofiu a jej dejiny ako určité laboratórium ľudského myslenia.

Ciele vyučovacieho predmetu:

Vzdelávanie v danej vzdelávacej oblasti smeruje k utváraniu a rozvíjaniu kľúčových kompetencií tým, že vedie žiaka k:

• podpore vedomia jedinečnosti a neopakovateľnosti každého človeka v spoločnosti,
  • utváraniu vedomia vlastnej identity a identity druhých ľudí,
  • rozvíjaniu realistického sebapoznávania a sebahodnotenia,
  • akceptovaniu vlastnej osobnosti a osobnosti druhých ľudí,
  • aktívnemu občianstvu a osobnej angažovanosti, uvedomovaniu si práv a povinností,
  • rešpektovaniu základných princípov demokracie a tolerancie,
  • vytváraniu pozitívnych vzťahov k opačnému pohlaviu v prostredí školy a mimo školy,
  • rozpoznávaniu stereotypných názorov na postavenie muža a ženy v rodine, zamestnaní i v politickom živote
  • uplatňovaniu vhodných komunikačných prostriedkov k vyjadrovaniu vlastných myšlienok, citov, názorov a postojov,
  • získaniu základných vedomostí o ekonomickom fungovaní spoločnosti,