Ciele

Poslaním vyučovania fyziky v gymnáziu s osemročným aj štvorročným štúdiom je poskytnúť žiakom vedomosti a zručnosti, ktoré im umožnia správne chápať a vysvetľovať javy, deje a zákonitosti reálneho sveta, a ktoré sú podstatné pre utváranie fyzikálneho a spolu s poznatkami z iných prírodovedných predmetov aj prírodovedného obrazu sveta. Dôraz sa kladie na rozvoj poznávacích schopností žiakov, spôsobilosť samostatne získavať a využívať informácie v situáciách, do ktorých sa dostávajú v prírode, spoločnosti a každodennom živote.

Obsah
V učive sú zaradené tie fyzikálne pojmy, zákony, teórie a metódy práce, ktoré tvoria pre žiaka nevyhnutný základ na orientáciu v pribúdajúcich informáciách, a ktoré sú podstatné pre ďalšie prehlbovanie a rozširovanie jeho poznania. V učebných osnovách je zaradené základné učivo, ktoré si má počas gymnaziálneho štúdia osvojiť každý žiak. Obsah je usporiadaný tak, že utvára kontinuálny kurz fyzikálneho vzdelávania, v ktorom sa jednoduchšie a menej obťažné učivo sprístupňuje jednorázovo, k ostatnému je možné opakovane sa vrátiť vždy na kvalitatívne vyššej úrovni a širších súvislostiach. Učivo je rozložené do jednotlivých ročníkov v súlade s učebnými osnovami  a Školským vzdelávacím programom.