Chémia Prehľad tematických celkov Hodnotenie a klasifikácia Maturita Chemická olympiáda

Chémia

Učebný predmet chémia poskytuje žiakom gymnázia teoretické a čiastočne aj praktické základy všeobecnej, anorganickej a organickej chémie s vybranými časťami analytickej chémie, biochémie a chemickej technológie. Súčasťou vyučovania chémie sú laboratórne práce, v rámci ktorých si má žiak osvojiť základné laboratórne zručnosti a návyky presnej a bezpečnej práce v chemickom laboratóriu.

Absolvent štúdia má poznať základné skupiny chemických látok, ich zloženie, štruktúru, vlastnosti, ich praktický význam pre bežný život a výrobu so zodpovedným vzťahom k ochrane zdravia a životného prostredia. Má ovládať základný systém chemického názvoslovia anorganických a organických zlúčenín a systém základných chemických výpočtov. Má vedieť zapísať príslušné chemické látky a deje chemickými vzorcami a rovnicami, formulovať závery a písať záznamy z pozorovania priebehu pokusov a z laboratórnych prác.